Başkan Yusuf Cengiz ile kabuğunu kıran İvrindi, ana hizmetlerin yanında bölgenin tanıtımına da büyük önem vererek gerçekleştirilen fuar ve etkinliklerde yerini alıyor.

Gastronomi anlamında zenginliği içerisinde barındıran İvrindi, stantlar içerisinde en çok ziyaretçiyi ağırlayan ilçelerin başını çekti.

Coğrafi işaretli Kuzusu, kelle peyniri ve coğrafi işaret alma yolunda çalışmaların sürdüğü yağlılar basma helvası (meyane tatlısı) başta olmak üzere höşmerimi, cevizi ve yöreye has ürünleriyle Yenikapı’da yerini alan İvrindi, İstanbul’daki Balıkesirliler ve fuar alanına gelen ziyaretçilerden tam not aldı

KELLE PEYNİRİ VE TATLILAR ÖN PLANDAYDI

Damak tadı ve yöresel lezzetleri ile öne çıkan İvrindi’de en çok İvrindi Kelle Peyniri, Yağlılar Basma Helvası ve Çifte Kavrulmuş Höşmerimi ön plandaydı.

Tanıtım için getirilen lezzetlerin her biri ayrı değer olduğunu belirten Başkan Cengiz “Başka il ve ilçelere gittiğimizde İvrindi denince direk kelle Peyniri var mı diye soruluyor. Damak tadı gerçekten bilinen bir lezzet. Bunun yanında son zamanlarda katıldığımız fuarlarda yağlılar basma helvası (meyane tatlısı)nı ön plana çıkarmaya gayret ettik. Yağlılar basma helvasının da bir hikayesi var. Sadece Yağlılar mahallemize has bir lezzet. Düğünlerde imece usulü yapılan bir gelenek diyebiliriz. Önümüzdeki süreçte bu tatlımıza coğrafi işaret alacağız, bu yönde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.“

ARTIK İVRİNDİ’Yİ HERKES TANIYACAK

Tanıtımların ilçeler için oldukça verimli olduğuna değinen İvrindi’nin çalışkan Belediye Başkanı Yusuf Cengiz “ İvrindi yöreye has lezzetleri ile meşhur kırsal bir ilçe.  Ama kabuğunu kıramamış, has lezzetlerini sınırının dışında pek gün yüzüne çıkaramamış bir ilçe. Bizler idareciler olarak kabuğunu kırması için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz. Ankara, İzmir, İstanbul başta olmak üzere gidebileceğimiz tüm tanıtım ve fuar etkinliklerinde İvrindi olarak yer alma gayretimizi sürdürüyoruz. Coğrafi işaretli Peynirimizden yağlılar helvamıza, madra cevizimizden kestanemize birçok keşfedilmeyi bekleyen lezzetimiz var. Bunların yanında unutulmaya yüz tutmuş ve çok az zanatkarımızın icra ettiği toprak ve ahşap ürünlerimizi de tanıtma çabamızı sürdürüyoruz. Kısacası İvrindi keşfedilmeyi bekleyen bir hazine, parlatılması gereken bir pırlanta diyebiliriz. Bizler bu gayretle inşallah İvrindi’mizin adını duyuracak etkinliklerde var olmaya devam edeceğiz.”

İVRİNDİ HER YÖNÜYLE ZENGİN

İvrindi damağa hitap edilen lezzetlerden ibaret değil diyen Başkan Cengiz “ El yapımı ürünlerimiz de çok meşhur ilçemizde. Tahta oyma sanatından, toprak ürünleri imalatına kadar bir çok alanda tanıtıma açık bir ilçede oturuyoruz. Ama bu meslekleri ne yazık ki genç nesilimiz pek devam ettirme gayretinde değil. Toprak ürünlerinden her türlü ürünün imal edildiği Kayapa mahallemizde bu mesleği sürdürecek bir çırak ve kalfa bulmak gerçekten zor. Yine aynı şekilde Kılcılar mahallemizde  tahta oyma sanatını da icra eden 3 kişi var. Bu meslekleri genç nesillerimizin devam etmesini sağlamak için İvrindi Belediyesi olarak bizler her zaman destek vermeye devam edeceğiz. Her yönüyle zengin gastronomisi olan Balıkesir’de bu mesleklerin icra edildiği nadir ilçelerin başını çekiyoruz. Bu meslekleri gelecek kuşaklara aktarmak, sürdürülebilirliğini sağlamak ve tanıtımını gerçekleştirip ilçeye özgü bir ürün anlamında reklamını yapıp tanıtmak bizim borcumuz. İnşallah idareciler olarak bizler elimizden gayreti göstereceğiz.”