Düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Sene-i devriyesi olan 7 Eylül’de İvrindi, kendine yakışır bir kutlama programı gerçekleştirdi.

Programın akşam etabında Mustafa Yıldızdoğan sahne aldı.

Sahne aldığı konserde sanatçı Mustafa Yıldızdoğan sevilen şarkılarını seslendirirken izleyenler de Yıldızdoğan’a eşlik etti.

İlçeden ve çevre ilçelerden katılımın yoğun olduğu konserde sevilen sanatçının söylediği türkülerle seyirci mest oldu

Konsere yoğun katılım olurken il protokolünden MHP İl Başkanı Ekrem Gökay Yüksel, Ülkü Ocakları İl Başkanı Kazım Çalışkan, Ak Parti İlçe Başkanı Muharrem Akçal, MHP ve Ülkü Ocakları İlçe Başkanları ile bir çok davetli katılım sağladı.

BU BİZİM EN ÖENMLİ GECEMİZ

Gecenin sonunda konuşan Başkan Cengiz “Etkinlik anlamında ilçemize yakışır bir günü geride bıraktık. Bu tarihler ilçeler için önemli. Kurtuluşu, yeniden varoluşu ve atalarımızın bizler için mücadele ettikleri toprakların değerini anlamamızı sağlayan günlerin en önemlileri. Bu günü en güzel şekilde noktaladığımızı düşünüyorum. Konserler yapılır, sanatçılar ağırlanır ama önemli olan halkın kalbine, bam teline hitap edecek kişilere sahneleri emanet etmek. Bizler bu kurtuluş günümüzde 7 Eylül’de bunu hedefledik nitekim de başardık. Mustafa Yıldızdoğan daha önce de ilçemize teşrif etmişti. 2011 yılından sonra bir daha ağırlamak, bu değerli günde hemşehrilerimizin huzuruna çıkarmak bizlere nasip oldu. Bizleri kırmayıp ilçemize teşrif eden Türkiye’nin beğendiği ve en önemli sanatçılarından Mustafa Yıldızdoğan ve değerli ekibi başta olmak üzere katılım sağlayan kıymetli protokolümüze, konserimize ilçemizden ve çevre ilçelerden gelen seyircilerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnşallah çizgimizi bozmayarak ilçemize yakışır, örnek gösterilen sanatçılarla buluşturma ve etkinlik gerçekleştirme gayretimizi sürdüreceğiz. Kurtuluşumuz kutlu olsun” dedi

Tarih ve doğal güzelliklerini içinde barındıran ilçede konser vermenin mutluluğu içerisinde olduğuna değinen sevilen sanatçı Mustafa Yıldızdoğan “ İvrindi’nin kurtuluş gününde sahne almak nasip oldu. Daha önce de gelmiştim yine aynı heyecanı ve dinanizmi ilçede gördüm. Bizlere burada halkla birlikte olma imkanı veren başta Belediye Başkanımız Yusuf Cengiz, Başkan Yardımcımız Ahmet Önder ve konsere katılım sağlayan herkese gönülden teşekkür ediyorum. Arayı açmadan inşallah yine görüşeceğiz.

Gecenin sonunda sevilen sanatçı Mustafa Yıldızdoğan’a heybe ve heybenin içinde ilçenin sembolü olan kuzu hediye edilirken Başkan Cengiz “ Bu kuzu bizim ilçemizin sembolü. Ülkenin neresine giderseniz gidin İvrindi kuzusunu tanırlar. Dedi. Aldığı bu güzel hediyeden duyduğu memnuniyeti dile getiren Yıldızdoğan “ Ailece hayvanları çok severiz. Kedilerimiz ve köpeklerimiz var. Bu aldığım en güzel hediyelerden biri. Buna gözüm gibi bakacağım” diyerek teşekkür etti.

7 Eylül kutlamaları çerçevesinde gündüz programı da dolu dolu geçti

İvrindi Atatürk Meydanı’nda başlayan programda Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığı Çelengi sunulurken, günün anlam ve önemini belirten konuşma Belediye Başkanı Yusuf Cengiz tarafından yapıldı.

Gün boyu açık tutulan sergi vatandaşlar tarafından büyük beğeni aldı.

Günün anlam ve önemini belirten konuşmada İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz “Çok önemli bir tarihe tanıklık ettiklerini ifade ederken bu vatan kolay kazanılmadı diyerek duygu yoğunluğu yaşadığını belirtti

İVRİNDİ’DE DE DESTANLAR YAZILDI

Kuva-yi Milliye’nin en güçlü olduğu Balıkesir’de memleketin her safında olduğu gibi İvrindi’de de destanlar yazıldı diyen Başkan Cengiz “Koca Tevfik ve müfrezesi İvrindi’nin dağlarında, Sındırgı, Savaştepe ve Bergama cephesinde köy köy düşman güçlerine karşı savaştı.

Hemen yanı başımızda Dadalar deresinin hikayesini hepimiz biliriz. Savaşmaya giden erlerin eşleri ve bebekleri Dadalar deresinde topluca şehit edildiler.

Zalimliğin düşmanlığın sınırı olmadığını o günlerde samanlıkların yakıldığı, malların yağma edildiği, çocukların ağızlarının kurşunlandığı o günlerde görülmüştür.

İşte böyle bir ortamda savaşın, ihanetin, kalleşliğin, hainliğin ve ateşin arasında 16 Mayıs 1919’da Balıkesirliler okuma yurdunda toplanarak düşmana karşı mücadele kararı aldılar. 19 Mayıs 1919’da Kuva-yi Milliye ruhunun oluştuğu AlacaMescit’te toplanarak Heyet-i Merkeziye’yi kurdular. 29 Mayıs 1919’da 72. Alayın yanında Edremit, Burhaniye, Gömeç ve Havran’lılar daha sonra da Akhisar, Soma, Sındırgı, Bigadiç,  Savaştepe ve İvrindi’liler Milli Mücadele’ye katıldı. Demirci Kaymakamı İbrahim Ethem Akıncı yönetiminde başlayan Milli Mücadele hareketi kısa sürede Gönen dağlarında Nuri Efe, Edremit dağlarında Akça, Dalkıran, Mehmet efeler, İvrindi dağlarında Koca Müdür ve Tevfik Bey’le birleşerek Yunanlılara ağır kayıplar verdirdiler.

Balıkesir’in kahraman evlatları 1922 yılının Haziran ayında Türk ordusunun harekete geçeceğini haber alınca tüm köyleri organize ederek düşman karakollarına ve  haberleşme hatlarına nasıl müdahale edilebileceğinin planlarını yapmaya başladılar. 6 Eylül’de Balıkesir, 7 Eylül’de İlçemiz düşman işgalinden kurtuldu.” dedi