7 EYLÜL İVRİNDİ’NİN KURTULUŞU COŞKU İLE KUTLANDI

7 Eylül İvrindi’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıl dönümü Atatürk meydanında gerçekleştirilen program ile kutlandı.

Sabah itibari ile çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlik, İvrindi Belediye Başkanı Yusuf Cengiz tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşmanın yapılması, kahramanlık şiirlerinin okunması ve meydan camiinde mevlid-i şerif okunması ile devam etti.

İVRİNDİ’DE DE DESTANLAR YAZILDI

Kuva-yi Milliye’nin en güçlü olduğu Balıkesir’de memleketin her safında olduğu gibi İvrindi’de de destanlar yazıldı. Koca Tevfik ve müfrezesi İvrindi’nin dağlarında, Sındırgı, Savaştepe ve Bergama cephesinde köy köy düşman güçlerine karşı savaştı.

Hemen yanı başımızda Dadalar deresinin hikayesini hepimiz biliriz. Savaşmaya giden erlerin eşleri ve bebekleri Dadalar deresinde topluca şehit edildiler.

Zalimliğin düşmanlığın sınırı olmadığını o günlerde samanlıkların yakıldığı, malların yağma edildiği, çocukların ağızlarının kurşunlandığı o günlerde görülmüştür.

İşte böyle bir ortamda savaşın, ihanetin, kalleşliğin, hainliğin ve ateşin arasında 16 Mayıs 1919’da Balıkesirliler okuma yurdunda toplanarak düşmana karşı mücadele kararı aldılar. 19 Mayıs 1919’da Kuva-yi Milliye ruhunun oluştuğu AlacaMescit’te toplanarak Heyet-i Merkeziye’yi kurdular. 29 Mayıs 1919’da 72. Alayın yanında Edremit, Burhaniye, Gömeç ve Havran’lılar daha sonra da Akhisar, Soma, Sındırgı, Bigadiç,  Savaştepe ve İvrindi’liler Milli Mücadele’ye katıldı. Demirci Kaymakamı İbrahim Ethem Akıncı yönetiminde başlayan Milli Mücadele hareketi kısa sürede Gönen dağlarında Nuri Efe, Edremit dağlarında Akça, Dalkıran, Mehmet efeler, İvrindi dağlarında Koca Müdür ve Tevfik Bey’le birleşerek Yunanlılara ağır kayıplar verdirdiler.

Balıkesir’in kahraman evlatları 1922 yılının Haziran ayında Türk ordusunun harekete geçeceğini haber alınca tüm köyleri organize ederek düşman karakollarına ve  haberleşme hatlarına nasıl müdahale edilebileceğinin planlarını yapmaya başladılar. 6 Eylül’de Balıkesir, 7 Eylül’de İlçemiz düşman işgalinden kurtuldu.

O İŞGAL YILLARINI MEHMET AKİF ERSOY DİZELERİNDE BELİRTMİŞTİR

1000’li yılarlıdan beri hiç düşman işgali görmemiş, tarihi zaferlerle dolu memleketimiz maalesef ne yazık ki işgal edildi diyen Başkan Cengiz ;

O yeşil toprağın ey yüzler ağartan KARESİ

Şimdi binlerce şehidin kanayan makberesi

Sana hasret kalan evladın için dünyada

Varsa kahrolmadan aram edecek yer neresi?

Hani gök kubbenin altında görülmüş mü eşin

Dağların bağ, hele vadilerin altın deresi

Ey benim her taşı mabed-i iman yurdum

 Seni er ya da geç mutlak bana verecek ma’budum dizelerini okuduktan sonra sonra İşgal yıllarını hatırlamakta fayda var. Yunanlılar tamamen savaş kurallarını hiçe sayarak kadın, erkek, çocuk, yaşlı demeden büyük katliama giriştiler. İvrindi’de, Savaştepe’de Manyas’ta, Bandırma’da, Erdek’te, Bigadiç’te, Sındırgı’da ve Balıkesir merkez ile köylerinde yüzlerce insanımızı acımasızca şehit ettiler” dedi

SAVUNMASIZ KALMIŞ MİLLET ÇOK BÜYÜK ACILAR YAŞADI

O zamanlarda acımasız ve barbarca insanlarımız katledildi diyen Başkan Cengiz “Çeşit çeşit hatırlamak dahi istemeyeceğimiz ateşle yakmak, kazıklara geçirmek, ayaktan asıp kan kusturuncaya kadar  dövmek, ayaktan asıp saman alevi ile öldürmek, karınlarına zeytin yağı dökmek,vücutlarına kızgın demir yapıştırmak, ağaca asmak, atlara bağlayarak sürüklemek ve vücudun çeşitli yerlerini kesmek ve camilerde insanları toplu halde yakmak bunlardan bazıları. Atalarımızın yaşadığı bu işkence ve zulmü unutmayacağız ve unutturmayacağız. Bütün bu yapılanlara karşı dimdik ayakta duran ve memleketini savunan yiğitler, gençler, delikanlılar vardı. O zamanlarda Nahiye müdürü olan Tevfik Bey yanındakiler ile birlikte İvrindi dağlarına çıkarak gençleri örgütledi ve memleketine sahip çıkmak için kahramanlık mücadelesini sürdürdü.

İLÇEMİZ KAHRAMANLARINI UNUTMAZ

Memleketimizin her karışında tarihin izlerini bulmak mevcut diyen Başkan Cengiz “ Korucu ve köylerindeki vatandaşları Cuma namazı sonrası toplayıp ‘Buraya tek bir düşman askeri dahi girmeyecek’ diyen Çarkacı’lı Hafız Murat, kendi köyü başta olmak üzere çevre köyleri son ana kadar savunan ve 104 yaşında yitirdiğimiz Çanakkale Gazisi Azman Çavuş, Yağlılar’da Küçük Hasan ile kardeşleri, Kayapa’lı Ömer Çavuş, Ahmet Çavuş, Salih Efe, Bayraktar Hacı Niyazi Efendi, Molla Recep, Bakırsaçlı Mustafa Efe Soğanbükü’lü Bektaş Ağa ve Mahmut dede bu zamanın kahramanlarından sadece bazıları. O zamandan bu güne atamızdan bizlere kalan topraklara, her türlü emanete gözümüz gibi bakıyor, bu toprakları bize armağan eden kahraman ecdadımıza minnet ve şükran duyuyoruz.

RUHLARI ŞAD OLSUN

İlçemizin Düşman İşgali’nden Kurtuluşu’nun 99. Yıl dönümünü kutluyor Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Devletimizin bekası, Milletimizin birlik ve beraberliği, özgürlük ve bağımsızlığımız için İstiklal Harbi’nde mücadele eden, emeği geçen şehit ve gazilerimize Allah’tan rahmet ediliyorum. Ruhları şad, mekanları cennet bahçeleri olsun”

Atatürk meydanında akşam programındaki etkinliklerinde Efsane Dede Tiyatro Grubu’nun günün anlam ve önemi için sergilediği tiyatro gösterisi, Türk Halk Müziği sanatçısı Dilara, Ses Sanatçıları Ahmet Durmuş ve Murat Çetin’in seslendirdiği türküler İvrindi halkını mest etti.

Programa İlçe Kaymakamı Mevlana Kürkçü, Belediye Başkanı Yusuf Cengiz, Başkan Yardımcısı Ahmet Önder, İlçe Mülki ve İdari Amirleri, Siyasi Parti temsilciler ve meydanı dolduran halk katılım sağladı.