İVRİNDİ BELEDİYESİ’NDEN KÜLTÜREL MİRASA ÖNEMLİ KATKI

Göreve geldiği ilk günden itibaren, mesai kavramı gözetmeksizin çalışmalarını sürdüren, İvrindi için yapılması gereken ne varsa yapma gayreti içinde olan İvrindi Belediye Başkanı Yusuf CENGİZ’in teşvik ve destekleriyle hazırlanan ‘‘Kutsal Meslek Çobanlık’’ isimli kitap, ‘‘İvrindi Belediyesi Kültür Yayını’’ olarak yayımlandı.

Ziraat Yüksek Mühendisi, Dr. Ali Mehmet TALUĞ’un kaleme aldığı kitap insanlık ve uygarlık tarihinin en eski mesleklerinden olan ve peygamber mesleği olarak da bilinen, bu yüzden de mukaddes bir meslek olarak kabul gören ‘‘çoban ve çobanlık mesleğinin’’ Türk kültüründeki yeri ve önemi anlatıyor.

Kültürel Miras olarak güzel izlenimler bırakacak bir eser

Başta at, koyun ve sığır olmak üzere birçok hayvanı ehlileştirerek evcilleştiren, onlara dayalı güçlü ekonomiler ve kültürel yapılar oluşturan, devletler kuran Türklerin binlerce yıllık hayvancılık deneyimleri; hayvancılık etrafında, dolayısıyla da ‘‘çoban ve çobanlık’’ etrafında zengin bir kültürel bellek ortaya çıkarmıştır. Bu kültürel bellek sosyal, kültürel ve iktisadi açıdan tüm yönleriyle değerlendirilerek günümüz insanına aktarılmaya muhtaçtır. Hayvancılık ve tarımın birleşip-bütünleştiği Türkiye coğrafyasında küçükbaş hayvancılık, tarımsal ve ekonomik açıdan önemli bir yere sahiptir. Ülkemiz coğrafyasında küçükbaş hayvancılık yüzyıllardır ‘‘çoban’’ eliyle yürütülmüş, coğrafyamız bir nevi çoban ve çobanlık mesleğinin tarihsel tanığı olmuştur. Küçükbaş hayvancılığın yüzyıllardır ‘‘çoban’’ eliyle yürütüldüğü, çoban ve çobanlık mesleğinin tarihsel tanığı olan coğrafyamızda çobanlık, tarihi bir geçmişe sahip olduğu kadar değerli ve önem verilen mesleklerden birisidir. Coğrafyamız, küçükbaş hayvancılık etrafında gelişen zengin bir çoban kültürünü bünyesinde barındırmaktadır.

Kitapta Meslek ile Bağdaşan Mani Hikaye ve Masallara da Yer Veriliyor

Koç katımında söylediği maniyle Ayşe’ye selam gönderen, Akdamar adasına isim veren, hacdaki ağasına sıcak helva götüren, Sarıkız efsanesine konu olan, Yünüm-Böğet’te, Saya Bayramında mani söyleyen, şiir, efsane, masal, destan, atasözü, türkü, mani, halk hikâyesi ve halk inançlarımızdaki çobanın ve çobanlık kültürünün yok olup gitmesine gönül razı olmamıştır. Kitapta, çoban ve çobanlık mesleğinin gelenekleri, görenekleri ve Türk kültüründeki yeri ele alınarak, çobanlık kültürünün gelecek nesillere aktarılması amaçlanmış ve çobanların bir sevda işi olan çobanlığı severek yapmalarına katkıda bulunulmak istenmiştir.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İvrindi Belediye Başkanı Yusuf CENGİZ;

‘‘İvrindi’miz hayvancılıkla geçinen bir ilçedir. 120 bine yaklaşan koyun varlığı ile Balıkesir’in önemli küçükbaş hayvancılık üretim merkezlerindendir.

İlçe İçin Tarım ve Hayvancılık, Can Damarı Niteliği Taşımakta

İvrindi’nin ekonomisi de büyük ölçüde tarıma ve hayvancılığa, özellikle de küçükbaş hayvancılığa dayanmaktadır. Çoban ve çobanlık, küçükbaş hayvancılığın kilit noktası ve verimlilikte en etkili unsur.

Ekonomisi tarıma ve hayvancılığa, özellikle de koyunculuğa dayanan ilçemizde bin-bin iki yüz civarı vatandaşımız küçükbaş havancılıkla iştigal etmekte olup, bu insanlarımız geçimlerini çobanlıktan sağlamaktadırlar. ‘‘Kuzusu’’ ve ‘‘Koyun Kelle Peyniri’’ ile meşhur olan ilçemizde, bu ürünlerimizin meşhurluğunun sağlanmasında görevlerini yürüten çobanlarımızın diğer anlamı ile sürü yöneticilerinin katkısı tartışılmaz.

Çobanlık Peygamber Mesleğidir

Çobanlığın Peygamber mesleği olduğunu belirten Başkan Cengiz “Peygamber mesleği olarak bilinen, bu yüzden de mukaddes bir vazife olarak kabul gören ‘‘çobanlık mesleğini’’ yapan İvrindili çobanlarımızın emeğinin ve alın terinin payı büyüktür. İlçemizde ve Balıkesir’imizde küçükbaş hayvancılığın daha da gelişmesi adına çobanlarımızın bundan sonra da ellerinden gelen çabayı göstereceklerine yürekten inanıyorum. Onlar çoban ve aynı zamanda sürülerinin yöneticisi konumundalar. Onlar bu Peygamber mesleğini ifa etmeye devam ettikçe onlara olan desteğimiz, işlerini kolaylaştırmak adına yürüttüğümüz çalışmalar devam edecek. Yakın zamanda ilçemizde modern bir mezbahane kazandırıyoruz. Bu da hayvancılık ile geçinen vatandaşlarımız için çok büyük kolaylık ve bununla birlikte bir kazanç niteliği taşımakta. Bizler değerli hemşehrilerimiz için çalışmaya devem edeceğiz, onlar da yılmadan usanmadan Peygamber mesleği olan çobanlık görevini yürütmeye devam etsinler.

Yörede Çobanlar Aynı Zamanda Sürü Sahipleridir

Çobanlık mesleğini ifa eden vatandaşların bu bölgede aynı zamanda sahip oldukları sürünün yöneticileridir diyen Başkan Cengiz “ Peygamber mesleği olan Çobanlık mesleği kutsal bir görev olmak ile birlikte konum bakımından ilçenin çiftçilik yönünden mihenk taşı konumundalar.  Bu vesileyle, İvrindi Belediyesi olarak çoban ve çobanlıkla ilgili çok değerli bilgiler içeren ‘‘Kutsal Meslek Çobanlık’’ isimli kitabı, elinde değneği, omzunda kepeneği ile dağları-bayırları mesken tutmuş, meralarımızın ve ormanlarımızın gönüllü bekçileri küçükbaş hayvan yetiştiricisi değerli çobanlarımızın istifadesine sunmaktan büyük bir gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum. Kitabın, çobanlarımızın işlerini geliştirmelerine, bir sevda işi olan çobanlığı severek yapmalarına vesile olacağını ümit ediyor, kitabın hemşehrilerimize ve milletimize kazandıracağı güzellikler adına Dr. Ali Mehmet TALUĞ’a teşekkür ediyor, eserin herkese yararlı olmasını diliyorum’’ dedi.

 

Kategorideki Diğer Başlıklar

BAŞKAN CENGİZ’DEN MAHALLE ZİYARETİ
İVRİNDİ MODERN DEVLET HASTANESİNE KAVUŞUYOR
İVRİNDİ'DE KORONAVİRÜS İLE MÜCADELE SÜRÜYOR
İVRİNDİ BELEDİYESİ'NDEN KÜLTÜREL MİRASA ÖNEMLİ KATKI
SAĞLIK ÇALIŞANLARINA MİNNETTARIZ
ALKIŞLAR İVRİNDİ BELEDİYESİNE
İVRİNDİ CAN DOSTLARIMIZI UNUTMADI
İVRİNDİ DE FARKLI YERLERE DEZENFEKTE NOKTALARI OLUŞTURULDU
İVRİNDİ'DE VEFA VAR
İVRİNDİ BELEDİYE MECLİSİ İDLİB ŞEHİTLERİNİ ANDI